Zdarzają się sytuacje, kiedy po załączeniu fonta (czcionki) do strony www okazuje się, że jest brak polskich czcionek. Przedstawię dwa rozwiązania tego problemu, które mogły to spowodować:

    1. W przypadku użycia czcionek google fonts najpierw należy zacząć od sprawdzenia czy wybrana czcionka w ogóle dysponuje polskimi znakami. Jeżeli mamy to już potwierdzone (w sposób podany na poniższym screenie czyli wpisując tekst z polskimi znakami na stronie google.com/fonts), w następnej kolejności należy wybrać opcję „Latin Extended”. Widać to jest również w poniższym screenie na lewej belce. Po wybraniu „Quick-use” przy konkretnej czcionce w standardowym odnośniku, który należy załączyć do naszej strony www pojawi się dodatkowy dopisek „&subset=latin,latin-ext’” np.:
      <link href='https://fonts.googleapis.com/css?family=Open+Sans&subset=latin,latin-ext'>

       

brak polskich czcionek HTML5/ CSS3 / PHP / WORDPRESS

 

  1. Czasami powyższy zabieg nie wystarczy i pomimo posiadania nawet własnych czcionek dołączonych w katalogu fonts strona nadal nie posiada polskich ogonków. Rozwiązanie tego problemu bywa banalne. Szczególnie gdy zaczynamy pisanie kodu PHP lub HTML w notatniku, a następnie kontynuujemy edycję w programie typu Brackets lub Notepad++. Właśnie Notepad++ przychodzi tu z pomocą po otwarciu w nim pliku sprawdź w MENU „Format” czy kodowanie, które jest wybrane jest tym właściwym czyli „UTF-8”.

brak polskich czcionek HTML5/ CSS3 / PHP / WORDPRESS